Zawodnicy Tata Steel Masters 2019
Aktualności Turnieje

Zawodnicy Tata Steel Chess Master 2019

Już niecały tydzień pozostał do rozpoczęcia kolejnego turnieju światowej szachowej czołówki Tata Steel Chess, który odbywa się w holenderskim Wijk aan Zee. Wśród uczestników będzie okazja zobaczyć grę Polskiego reprezentanta Jana Krzysztofa Dudy. W poniższym wpisie przybliżamy sylwetki poszczególnych uczestników tegorocznej edycji.

Zawodnicy Tata Steel Masters 2019

Zawodnicy Tata Steel Masters 2019
Zawodnicy Tata Steel Masters 2019. Żródła zdjęć: FIDE

Magnus Carlsen

Magnus Carlsen

Tego Pana nie trzeba chyba przedstawiać, aktualny mistrz świata w szachach niedawno obroniony w meczu z pretendentem Fabiano Caruaną. Mistrz Świata w szachach błyskawicznych. Top 1. rankingu od 2011 roku. Bożyszcze szachowych tłumów, obiekt westchnień kobiecych serc, sukces sława i pieniądze w jednej osobie. Turniej w Wijk aan Zee wygrał już sześć razy: 2008 (dzielone z Levonem Aronianem), 2010, 2013, 2015, 2016 i 2018. Jest niekwestionowanym faworytem turnieju.

Shakhriyar Mamedyarov

Shakhriyar Mamedyarov34 letni Azer od lat należy do światowej szachowej czołówki. Obecnie top 3 na liście rankingowej FIDE (01.01.2019). W ciągu ostatnich dwóch lat wdrapał się z rankingiem na podium i stabilnie je utrzymuje. Jeszcze na początku roku 2017 zajmował pozycję 13, aby wraz z początkiem 2018 uplasować się na 3 miejscu listy rankingowej. Nieraz się zdarzało, że szachiści mieli problem z utrzymaniem tak wysokiej pozycji ale nie Shakhriyar Mamedyarov. W ciągu ostatniego roku grał bardzo dobrze, zwłaszcza w tradycyjnym turnieju w Biel, który wygrał z 1,5 punktową przewagą. W tym samym turnieju pokonał Magnusa Carlsena 1,5-0,5. Shakhriyar Mamedyarov w tym roku zagra w turnieju Tata Steel Masters już po raz piąty. Jego najlepszym wynikiem w turniejach organizowanych w Wijk aan Zee był ubiegłoroczny występ, kiedy podzielił 3 miejsce z Vladimirem Kramnikiem. Wysoka forma, atakujący styl gry i ogromna pewność siebie sprawiają, że jest jednym z faworytów tegorocznej edycji turnieju.

Ding Liren

Ding LirenSilny chiński szachista wraca do Wijk aan Zee po krótkiej przerwie. Będzie to jego dopiero 3. występ, ale poprzednie dwa w 2015 i 2016 były bardzo udane w jego wykonaniu gdyż w obu zajął dzielone drugie miejsce. Czyżby do trzech razy sztuka? Na pewno obecny numer 4. na świecie jest jednym z faworytów turnieju. Do tego posiada kolekcję rekordów, między innymi w roku 2017 i 2018 pozostał niepokonany w 100 partiach (29 zwycięstw i 71 remisów). Jest najlepszym szachistą z Chin w historii, a także pierwszym Chińczykiem, który przełamał barierę 2800 punktów rankingowych. Czy w tym roku dołoży kolejny rekord i jako pierwszy Chińczyk wygra Tata Steel Chess Masters?

Anish Giri

Anish GiriMłoda holenderska Supergwiazda Szachowa, obecnie top 5. światowego rankingu. Mieszkający w Holandii od wczesnych lat młodości. Wijk aan Zee nie ma dla niego tajemnic, to jest jego 11. turniej z rzędu! (Biorąc pod uwagę wszystkie grupy i imprezy towarzyszące). Od 2011 gra w grupie Masters i na swoim koncie ma trzy 2. miejsca i jedno 4. Najlepszy występ miał w roku ubiegłym, gdzie o drugim miejscu zadecydowała dogrywka, którą przegrał 1,5-0,5 z Magnusem Carlsenem. Giri jest powszechnie uważany za jednego z najlepiej przygotowanych z teorii debiutów zawodników na świecie, przez co jest wymagającym przeciwnikiem dla każdego. Biorąc pod uwagę jego dobrą i solidną formę w 2018 roku ciekawe, czy przeciwnicy będą szli z nim w potyczki na warianty debiutowe, czy będą próbować mniej utartych ścieżek. Może w tym roku uda mu się wygrać rodzimy turniej.

Vladimir Kramnik

Vladimir Kramnik43 latek, były mistrz świata zwany przez niektórych ‚Big Vlad’ jest prawdziwym weteranem potyczek w Wijk aan Zee. Będzie to już jego 13. występ. W swoich występach w tym turnieju wygrał tylko raz i to na jego pierwszym turnieju w 1998, dzieląc pierwsze miejsce z Viswanathanem Anandem. Kramnik miał sporą przerwę w występach w holenderskim miasteczku od 2011 roku. W roku ubiegłym zakończył tą przerwę w występach zajmując dobre, trzecie miejsce. Od lat grał bardzo solidne szachy, jednak ostatnio jakby zaostrzył trochę swój styl gry. Mimo, swoich lat wciąż jest w stanie stawać w szranki z młodymi gniewnymi i jest bardzo trudnym przeciwnikiem do pokonania.

Viswanathan Anand

Viswanathan AnandNajstarszy w stawce, obchodzący w tym roku 50 już urodziny, były mistrz świata w szachach znany jako ‚Tygrys z Madrasu’ lub po prostu ‚Vishy’. Jednym słowem, żywa chodząca legenda szachów. Turnieje w Wijk aan Zee wygrywał w latach: 1989, 1998, 2003, 2004, 2006. O innych wygranych przez niego turniejach można by napisać niejedną książkę. Zeszłoroczny turniej Tata Steel Chess zakończył na 5. miejscu z dorobkiem 8 punktów z 13 partii, tracąc zaledwie jeden punkt do Magnusa Carlsena. Mimo swojego wieku wciąż może utrzeć nosa młodszym kolegom.

Ian Nepomniachtchi

Ian Nepomniachtchi29 letni Rosjanin, w czasach młodości okrzyknięty mianem cudownego dziecka Rosyjskich szachów przede wszystkim za osiągnięcia juniorskie. W dorosłym życiu szachowym warto wyróżnić to, że wygrał silny turniej arcymistrzowski Aeroflot Open dwukrotnie w 2008 oraz 2015 roku. Następnie bardzo udany był dla niego rok 2016, wygrał super turniej w Danzhou (Chiny) oraz Memoriał Michała Tala w Moskwie. W roku ubiegłym znowu udowodnił swoją przynależność do światowej czołówki wygrywając Sparkassen Chess-Meeting w Dortmundzie, gdzie w tyle zostali Anish Giri, Jan Krzysztof Duda, Radosław Wojtaszek i Vladimir Kramnik. W turniejach w Wijk aan Zee w grupie Masters grał w 2017, plasując się blisko końca tabeli i w 2011 kończąc mniej więcej w połowie stawki.

Teimour Radjabov

Teimour RadjabovJuż 31 letni Azer jest szachistą powszechnie znanym na arenie międzynarodowej. Był już bardzo silnym graczem w bardzo młodym wieku, gdy nie było to aż tak powszechne zjawisko jak obecnie. Radjabov zdobył tytuł arcymistrza (GM) w roku 2001 a w roku 2003 pokonał samego Garrego Kasparova co było ważnym momentem w rozwoju jego szachowej kariery. Radjabov ma długą listę ze zwycięstwami w turniejach w tym współdzielone pierwsze miejsce w Wijk ann Zee 2007 razem z Levonem Aronianem i Veselinem Topałowem. To będzie już dla niego 7. turniej w holenderskim miasteczku. Posiada bardzo rozległą wiedzę debiutową i gra bardzo solidnie. Uznawany jest za eksperta w Obronie Królewsko-Indyjskiej (jak swego czasu Garry Kasparow, który tak jak Timur, urodził się w Baku). Ostatnio jest mniej aktywny w świecie szachowym, ale wciąż utrzymuje 14. pozycje w rankingu FIDE. Czy w tym roku jako doświadczony, dojrzały gracz powrócił do Wijk ann Zee powtórzyć sukces z lat młodzieńczych? Z pewnością ma na to szanse, wszystko w jego rękach i bierkach.

Jan Krzysztof Duda

Jan Krzysztof DudaPolskim kibicom i miłośnikom szachów, nie trzeba tego Pana przedstawiać. Aktualny mistrz Polski w szachach. Wicemistrz świata w szachach błyskawicznych. Pierwszy polski junior, który przekroczył 2700 punktów rankingowych. Obecnie top 1. wśród Polaków i 19. na świecie. Cała kariera szachowa dopiero przed nim. Miał już okazję zwiedzić Wijk aan Zee w 2014 podczas turnieju Tata Steel Challengers, gdzie z 7 punktowym dorobkiem zajął 8 miejsce. Po sukcesie w blitzu pod sam koniec roku 2018, Polacy liczą że w Tata Steel Duda pokaże klasę i grę co najmniej tak dobrą jak podczas ostatniej olimpiady.

Richard Rapport

Richard Rapport23 letni silny węgierski szachista młodego pokolenia. W szerszym świecie szachowym zasłynął osiągając tytuł arcymistrza w bardzo młodym wieku mając zaledwie 13 lat 11 miesięcy i 15 dni. Wicemistrz świata juniorów do lat 20 z 2012 roku miał już swoje doświadczenia z turniejem w Wijk aan Zee. W 2013 w turnieju B (Challengers) zdobył dzielone pierwsze miejsce. Jego występy w turniejach Tata Steel Chess Master nie należą jednak do udanych w 2014 zajął przedostatnie miejsce i wynik ten powtórzył w roku 2017 kończąc turniej z wynikiem 4,5 punktów z 13 partii i wygrywając tylko jedną partię, ale za to z samym Magnusem Carlsenem. Rapport jest jednym z najbardziej oryginalnych graczy na świecie i często zaskakuje niezwykłymi pomysłami i eksperymentami w debiucie, więc niezależnie od wyniku jego obecność powinna sprawić kibicom sporo emocji i atrakcji.

Sam Shankland

Sam ShanklandDla 27 letniego Sama Shanklanda rok 2018 był bardzo udany, zwłaszcza jego pierwsza połowa. Wydawało się, że czego by nie dotknął zamieniał w złoto niczym szachowy Król Midas. Wygrał trzy turnieje z rzędu: Mistrzostwa USA, Memoriał Capablanki oraz Mistrzostwa Ameryki w Szachach. We wszystkich trzech turniejach nie przegrał żadnej partii i przełamał magiczną barierę 2700 punktów rankingowych po raz pierwszy w życiu. Dzięki temu znalazł się też wśród 30. najlepszych graczy na świecie (według rankingu). Dla obecnego mistrza USA (warto wspomnieć, że w mistrzostwach wyprzedził tak znamienitych graczy jak Caruana, So i Nakamura) będzie to jego pierwszy turniej w tak elitarnym gronie. Shankland odwiedził już w swoim życiu Wijk aan Zee w roku 2015 grając w Tata Steel Challengers, zajął trzecie miejsce z wynikiem 9 punktów z 13 partii nie odnosząc żadnej porażki. Czy i ten turniej zakończy bez porażki?

Vladimir Fedoseev

Vladimir Fedoseev23 letni Rosjanin jest jedynym ‚prawdziwym debiutantem’ w turnieju Tata Steel Masters. Pozostali debiutanci grali wcześniej w imprezach towarzyszących (między innymi w Tata Steel Challengers), natomiast Fedoseev nigdy wcześniej nie grał w Wijk aan Zee. Super arcymistrz z Sankt Petersburga osiągnął kilka niezwykłych wyników w roku 2017. Zaliczyć do nich należy wygraną w Aeroflot Open oraz drugie miejsce w turnieju w Dortmundzie (zgodnie z tradycją w każdym roku zwycięzca Aeroflot dostaje zaproszenie do tego silnego turnieju kołowego). Zdobył współdzielone 1. miejsce w Mistrzostwach Europy oraz 3. miejsce w Szachowych Mistrzostwach Rosji. Dzięki tym sukcesom awansował w rankingu do pierwszej 30. światowego rankingu FIDE. W roku 2018 nie odnotował tak spektakularnych sukcesów ale utrzymał swoją pozycję, pokazując że poprzednie sukcesy nie były dziełem przypadku. W tym roku nadszedł czas by zobaczyć jego oryginalną i kreatywną grę w Wijk aan Zee! Czy sprawi niespodziankę kibicom i bardziej doświadczonym kolegom? Na pewno nie jest uważany za outsaidera turnieju i miejmy nadzieję, że kreatywne szachy w jego wykonaniu uczynią z Tata Steel Chess Master interesujące szachowe widowisko.

Vidit Gujrathi

Vidit Gujrathi24 letni arcymistrz jest jednym z wielu młodych talentów z Indii. Występ w turnieju Tata Steel Chess Masters zapewnił sobie wygrywając w roku ubiegłym (2018) turniej Challengers z dorobkiem 9 punktów z 13 partii wyprzedzając o cały punkt Antoniego Korobova z Ukrainy. Vidit jest jednym z pięciu młodych debiutantów turnieju. Dzięki znakomitej grze charakteryzującej się dynamicznym stylem, oczywiste jest, że jest gotowy na swój pierwszy elitarny turniej. Ducha walki nie można mu odmówić, ale czy starczy mu sił aby cały turniej ze światową czołówką grać na najwyższych obrotach? Niezależnie od wyniku obecnie jako numer 3. w kraju (za Anadnem i Harikrishną) jest nadzieją Indyjskich szachów.

Jorden van Foreest

Jorden Van Foreest19 letni Holender wystąpi już po raz czwarty w Turnieju Tata Steel Chess, jednak w grupie Masters po raz pierwszy. W swoim pierwszym turnieju w Wijk aan Zee grał bardzo dobrze zdobywając połowę możliwych punktów zaledwie z trzema remisami na koncie, co jest typowe dla jego ducha walki. Występ rok później nie był już tak dobry, jednak ubiegłoroczny występ zakończył na trzecim miejscu z dorobkiem 7,5 punktów. Mimo młodego wieku ma już na swoim koncie mistrzostwo Holandii z 2016 roku, które zdobył mając 17 lat. Wcześniej wygrał indywidualne mistrzostwa Europy do lat 14 – w roku 2013. Zgodnie z długą tradycją turniejów w Wijk aan Zee, silni, młodzi holenderscy arcymistrzowie dostają szansę na rywalizację z najsilniejszymi graczami na świecie. Mimo, że nie jest faworytem to może okazać się czarnym koniem turnieju ze względu na bojowy styl gry, grę u siebie oraz rodzinne tradycje szachowe (dwóch z jego przodków zdobywało mistrzostwa Holandii).

Tabela zawodników Tata Steel 2019

TytułUczestnik Tata Steel Masters 2019KrajRanking
GMCarlsen, MagnusNOR2835
GMMamedyarov, ShakhriyarAZE2817
GMDing, LirenCHN2813
GMGiri, AnishNED2783
GMKramnik, VladimirRUS2777
GMAnand, ViswanathanIND2773
GMNepomniachtchi, IanRUS2763
GMRadjabov, TeimourAZE2757
GMDuda, Jan-KrzysztofPOL2738
GMRapport, RichardHUN2732
GMShankland, SamuelUSA2724
GMFedoseev, VladimirRUS2719
GMVidit, Santosh GujrathiIND2701
GMVan Foreest, JordenNED2614

Runda pierwsza turnieju Tata Steel odbędzie się 12 stycznia 2019 roku. Trzymajmy kciuki za sukces naszego reprezentanta!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *