Aktualności Turnieje

Turniej w Wijk aan Zee 2019 – Tata Steel – przygotowania do turnieju.

Do wielkiego tradycyjnego turnieju Tata Steel pozostało raptem kilka dni. Oficjalne rozpoczęcie turnieju odbędzie się w piątek a to na co ‚wszyscy’ czekają czyli 1. runda w Wijk aan Zee 2019 zaczyna się w sobotę 12 stycznia o godzinie 13:30. Zawodnicy powoli zjeżdżają do Holandii a stoły są już w dużej mierze poustawiane jak można przeczytać z oficjalnych źródeł. Tylko zawodnicy cicho siedzą i nic nie deklarują. No cóż, szachy to nie gala sztuk walki i potyczki będą się toczyć na deskach (w sumie zawodnicy sportów walki też lądują na deskach) a nie na konferencjach prasowych i social mediach. Miejmy nadzieję, że to tylko cisza przed burzą.

Rozstawione szachownice w Wijk aan Zee 2019
Organizacyjnie Tata Steel Masters i imprezy towarzyszące zdają się być na finiszu. Źródło: Twitter Tata Steel Chess

Kto wygra Tata Steel? Czyli zakłady szachowe i prognozy ‚ekspertów’.

Nie ulega wątpliwości, że zdecydowanym faworytem turnieju jest nie kto inny jak Magnus Carlsen, a dla naszych biało-czerwonych serc Jan-Krzysztof Duda za którego sukces zwłaszcza po wydarzeniach w Sankt Petersburgu jeszcze mocniej trzymamy kciuki, ale realnie mamy świadomość, że to chyba jeszcze nie czas na tak spektakularny sukces. A jak przewidują inni, że zakończy się turniej? Bez większych niespodzianek, w większości jednym murem stawiają na aktualnego mistrza świata. Podobnego zdania są też środowiska nieszachowe, ale im trudno się dziwić, gdyż na jakiej podstawie przy takiej ilości informacji jaka przechodzi do mediów (i samego zainteresowania) mają przedstawiać swoje typy? Doskonale to widać na stronach z zakładami sportowymi (tak, istnieją miejsca, w których można obstawiać kto wygra turniej szachowy). Nawet ciekawie rozkładają się kursy na wygranie turnieju przez konkretnych zawodników – głównie według rankingu z małymi odstępstwami. Poniżej prezentuję kursy z jednej strony przyjmującej zakłady.

Tata Steel Masters 2019 – kursy na zwycięstwo

ZawodnikKurs
Carlsen, Magnus2,00
Mamedyarov, Shakhriyar6,50
Ding, Liren8,00
Giri, Anish10,00
Kramnik, Vladimir11,00
Nepomniachtchi, Ian13,00
Anand, Viswanathan15,00
Radjabov, Teimour21,00
Duda, Jan-Krzysztof34,00
Rapport, Richard67,00
Shankland, Samuel67,00
Fedoseev, Vladimir81,00
Vidit, Santosh Gujrathi101,00
Van Foreest, Jorden251,00

Względem rankingu odstępstwo w powyższej tabeli jest między Vishi Anandem a Ianem Nepomniachtchi

A Ty czytelniku, masz swojego faworyta tegorocznej edycji Tata Steel? Jeśli tak, podziel się tym w komentarzu. Jeśli nie, zapraszam do poznania uczestników Wijk aan Zee 2019.

Przygotowania szachistów do turnieju – odpoczynek jest najważniejszy.

Wiadomo, nie samymi szachami człowiek żyje i trzeba znaleźć czas na odpoczynek. Zwłaszcza, że dystans trzynastu partii w gronie czołówki światowej wymaga odpowiedniego przygotowania w tym fizycznego i mentalnego. Przynajmniej na razie uczestnicy zbyt wiele swoich sposobów przygotowywania się do tegorocznej imprezy nie zdradzili, poza nielicznymi wyjątkami. Holendrzy (Giri i Van Foreest) są na miejscu i lokalnie promują turniej, nawet ot tak, towarzysko grali obok siebie.

Anish Giri i Jorden Van Foreest grają w szachy przed turniejem Tata Steel 2019
Anish i Giri zdają się być w dobrych humorach

Jednak jest to chyba bardziej element ich pracy – promowanie rodzimego turnieju niż odpoczynek, ale widać przynajmniej że mentalnie Holendrzy są pozytywnie nastawieni i dodatkowo grają u siebie. Czy to im wystarczy? Anish Giri w zeszłym roku był o krok od zwycięstwa i w ostatnich dniach oficjalnie na swoim Twitterze pokazał jak przygotowuje się do gry w szachy, czyli przestawiania drewnianych klocków po planszy.

Anish Giri układa drewniane klocki przed turniejem w Wijk aan Zee
Anish Giri ćwiczy przed turniejem. W duchu patriotycznym powinien grać Obronę Holenderską, wariant Stonewall (kamiennej ściany), czyżby w Holandii zabrakło kamienia i przerzucił się na drewno?

Kolejnego rąbka tajemnicy szachowych jak osiągać szachowy sukces i przygotowywać się do gry uchylił Shakriyar Mamadyarov. W jednym z ostatnich wywiadów wspomniał, że stabilniejsze życie prywatne (świeżo upieczony mąż i ojciec) jest jednym z czynników wpływających na jego grę. Jego ostatni tweet, w którym dzieli pasję ze swoim synem zdaje się to potwierdzać.

Shakriyar Mamadyarov i syn w koszulkach FC Barcelona
Shakriyar Mamadyarov od najmłodszych lat wpaja synowi swoją pasję i zainteresowania.

Szachowe ptaszki ćwierakają – autopromocja

W artykule było kilka odniesień do Twittera i jego wykorzystania przez czołowych szachistów. Od dawna wiadomo, że najlepszych trzeba naśladować. Dlatego matowanie.pl też ćwierka na Twitterze, obserwuj a nie przegapisz następnego wpisu (chyba, że wolisz facebooka to tam też możesz zajrzeć).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *