Aktualności Analizy partii Polacy na Świecie

Piotr Nguyen bliski wygranej z Alexei Shirovem

Podczas turnieju Roquetas de Mar Open 2019 odbywającego się w Hiszpanii jeden z naszych rodaków – Piotr Nguyen był bliski pokonania legendarnego już Alexei’a Shirova. Shirov – czyli duchowy spadkobierca czarodzieja z Rygi, Michała Tala (oboje się tam urodzili i cechuje ich kombinacyjny styl gry nie stroniący od poświęceń) ostatnio i tak samo było w tej partii gra dużo spokojniej.

Pan Piotr Nguyen natomiast w ostatnim czasie czyni znaczne postępy szachowe (po dłuższej przerwie) i jest na najlepszej drodze do uzyskania w przyszłości tytułu GM (arcymistrza). Pan Piotr, nie należy do ścisłej czołówki naszego kraju jednak jest solidnym zawodnikiem, który tak jak swego czasu Jacek Gdański (arcymistrz) znalazł balans między szachami a pracą zawodową. Tym bardziej cieszy sukces naszego zawodnika, gdyż jest chodzącym przykładem jak szachy wpływają na rozwój człowieka. Osobiście uważam, że nasza Polska Szachowa Rodzina w celu upowszechniania szachów powinna bardziej promować tego typu zawodników znajdujących szachowy ‚work-life’ balans. Oczywiście nie zapominając o 100% szachowych zawodowcach.

Shirov prawie zadziobany przez Nguyena w Debiucie Birda

Piotr Nguyen - Alexei Shirov Debiut Birda
‚Graj 1. f4’ – Piotr Nguyen

Partia rozpoczęła się posunięciem 1.f4 charakteryzującym Debiut Birda, którego Pan Piotr jest wielkim entuzjastą. Mimo, że nie jest to najpopularniejsze otwarcie zarówno wśród arcymistrzów czy też szachowych amatorów, nasz zawodnik odnosi w nim sukcesy. Jednym z nich jest wygrana na Memoriale Najdorfa w 2015 z Eduardas’em Rozentalis’em (silny litewski arcymistrz, swego czasu w top 20. światowego rankingu). Poniżej można zobaczyć jak do tego doszło, poprzez zapis partii.

Pomimo tego, że partia Nguyen-Shirov rozpoczęła się od ruchu 1.f4, w dalszym toku pojedynku powstała struktura w stylu królewsko-indyjskim. Po ośmiu posunięciach powstała pozycja z poniższego diagramu:

Partia Nguyen-Shirov, pozycja po 8. ... Gg4
Nguyen-Shirov, 8. … Gg4

Białe ustawiły się podobnie jak w wariancie Leningradzkim obrony Holenderskiej lub bardziej jak w obronie królewsko-indyjskiej, z tą różnicą, że mają dodatkowe tempa (nie musiały odchodzić skoczkiem by zagrać f4. Shirov też ustawił się w sposób zbliżony do struktur indyjskich, z tą różnicą, że skoczek stoi na e7 zamiast na f6. Czarne swoim ostatnim posunięciem zadeklarowały walkę o pole d4 – goniec z g4 zbije skoczka będącego obrońcą pola d4, które chcą zająć swoim skoczkiem.  Podobny zamiar zajęcia pola tylko, że d5 mają białe, ze względu na plan czarnych będzie to trochę trudniejsze (tylko jeden skoczek) ale w zamian będą posiadały parę gońców, dlatego w przyszłości powinny dążyć do otwarcia pozycji.

Nie znalazłem wielu partii, w których pojawiłaby się powyższa pozycja, jednak jedna z nich zasługuje na uwagę. Grał ją sam David Bronstein! Znany popularyzator i ekspert od struktur królewsko-indyjskich. Pozycja powstała przy innej kolejności posunięć w roku 1967 w Moskwie.

Shirov unika ognia na szachownicy

Wracając do tytułowej partii po kolejnych kilku posunięciach nastąpił jeden z najciekawszych momentów w całej partii. Alexei Shirov – autor książki ‚Ogień na szachownicy’ unika komplikacji i upraszcza pozycję. Sytuację przedstawia poniższy diagram.

Partia Nguyen-Shirov, pozycja po 16. d4

Nguyen-Shirov, 16. d4

Pozycja po 16. posunięciu zdaje się być ‚niejasna’ jak to lubią określać szachowi komentatorzy. Shirov zdecydował się na konsolidujące pozycję 16. … c6. Interesujące jest dlaczego nie zdecydował się na wymianę ciosów, która mogłaby nastąpić po 16. … Sg3. Dalej mogłoby nastąpić 17. fe Sf1 18. e6 Ha4 z ideą Wf4. Coprawda materialne braki u białych wynagradzałaby para gońców (zwłaszcza spora przestrzeń dla gońca g2) oraz wysunięty pion e6, jednak czy byłoby to wystarczające? Osobiście jestem ciekaw opinii Pana Piotra, może po powrocie opisze tą sytuację na infoszach.pl (którego jest założycielem) lub na kanale YT.

Leniwy goniec Nguyena czyli ukryty smok

Analizę całej partii pozostawiam czytelnikom oraz osobą bardziej uczonym w królewskiej grze. W dalszym toku partii Shirov posiadał przewagę pozycyjną, którą wypuścił mimo, że zniwelował przewagę pary gońców u Nguyena. Polski zawodnik był czujny i przejął inicjatywę doprowadzając do przewagi materialnej.

Partia Nguyen-Shirov, pozycja po 46. Gg5

Nguyen-Shirov, 46. Gg5

Czarnopolowy goniec białych po raz pierwszy ruszył z miejsca w posunięciu 46. Co więcej był to jego jedyny ruch jaki wykonał w całej partii. Co prawda nie był on najaktywniejszą figurą białych, ale pełnił ważne funkcje obronne i kontrolował istotną diagonalę.

Jednak przez dużą część partii przeszkadzał białym wieżom w uzyskaniu koordynacji. Ten defekt został w międzyczasie zniwelowany przez Nguyena poprzez istotny szturm pionem a4-a5. Istotę tego, że w strukturach królewsko-indyjskich goniec hetmański w wielu przypadkach czuje się najlepiej na wyjściowej pozycji i z samej obecności jest wyprowadzony opisywał w swojej książce o Obronie królewsko-indyjskiej Eduard Gufeld. Partia Pana Piotra zdaje się być kolejnym dowodem na ten stan rzeczy.

Odciągnięty Koń, czyli jak zabrakło wykończenia

Do wygranej Polaka naprawdę niewiele brakowało. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jak to często w szachach bywa zadecydował jeden ruch. Krytyczny moment przedstawia poniższy diagram.

Partia Nguyen-Shirov, pozycja po 55. ... Kd4

Nguyen-Shirov, 55. … Kd4

W powyższej pozycji z dwoma pionami więcej zdaje się, że nic białym nie stoi na przeszkodzie do wygranej. Posunięcia g6 oraz Sg4 prowadzą do pozytywnego dla białych rezultatywnego zakończenia. Jednak w partii nastąpiło 56. Sf5, co o dziwo doprowadza do remisowego zakończenia. Okazuje się, że po 56. … Kc3 nie można grać 57. g6 ze względu na 57. … Sg3! z wygraną czarnych.

Podsumowując, niewiele brakowało naszemu zawodnikowi do pokonania młodszego Czarodzieja z Rygii. Wierzymy jednak, że jeśli postęp w grze Pana Piotra będzie postępował tak jak w ostatnich latach, dołączy on do zaszczytnego grona Polskich Arcymistrzów Szachowych.

Na koniec zachęcamy do samodzielnej analizy omawianej partii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *