Aktualności

New in Chess ogłosiło głosowanie na szachową nowinkę debiutową 2018

Magazyn szachowy New in Chess opublikował na swojej stronie możliwość głosowania na nowinkę debiutową roku 2018. New in Chess jest znany z wydawania kwartalnika Yearbook z nowinkami debiutowymi i notatkami najlepszych graczy. Twórca zwycięskiej nowinki otrzyma nagrodę w wysokości 350 euro. Dodatkowo magazyn ogłosił konkurs dla internautów – do wygrania jest roczna prenumerata Yearbooka. Nagroda zostanie wylosowana spośród osób, które oddadzą głos na nowinkę, która wygra w głosowaniu.

Wytypowane zostało sześć partii. Na stronie internetowej magazynu można oddać głos na nowinkę roku od Yearbooka. Poniżej przedstawiamy partie, które zostały nominowane do głosowania.

Nowinka Grischuka, 16.a4!N

Kolejne wzmocnienie gry w jednym z najostrzejszych odgałęzień Anty Moskiewskiego wariantu Obrony Pół-Słowiańskiej z 6Gh4 ujrzało światło dzielne w trakcie partii Grischuk-Ding Liren podczas turnieju kandydatów w Berlinie.

Nowinka ta jest nową kontynuacją wariantu przygotowanego przez Ivana Cheparinova 12.Sf7!?, która została zaprezentowana podczas partii Topalov-Kramnik w Wijk aan Zee w 2008. W pozycji po 15 … Ke7 do tej pory grano 16. Gg4, ale nowością Grischuka jest sugestia komputera AplhaZero. Zamysłem posunięcia białych jest zagranie Ge2 i Gf3 wraz z wymianą na d5. Samo posunięcie 16.a4 uniemożliwia czarnym zagranie 16 … c5.

Nowinka Caruany, 5…Hd7N

Niespodziewany ruch hetmanem Caruana wykonał podczas turnieju w Baden-Baden. Tym samym zaprezentował nową koncepcję w wariancie Stenitza Obrony Rosyjskiej (Petrov’a).

W obecnych czasach nowinka w 5 ruchu, do tego w wariancie znanym od bardzo dawna jest czymś wyjątkowym. Pokazuje to, że w szachach jest jeszcze wiele do odkrycia i zbadania. Co ciekawe ruch zagrany w partii podobno został wymyślony przez Caruanę podczas jazdy pociągiem przed turniejem. Posunięcie przyniosło swój efekt, przynajmniej psychologiczny zaskakując Vitugova i dając Carunie wygraną w partii.

Nowinka Videnovej, 16…Se4!N

Iva Videnowa zaprezentowała agresywne zagranie na turnieju w Pleven. Miało ono miejsce w wariancie Czterech Skoczków Obrony Sycylijskiej z 6.Sxc6.

Iva Videnowa uważa, że czarne stoją w porządku w bardzo ostrej linii powyższego wariantu z 6.Sxc6 i 10.c4, wprowadzona przez nią nowość przygotowuje ciekawą ofiarę wieży: 17.He5 c5 18.Hxg7 i następnie … 18. … Hh4! W inauguracyjnej partii nowinka była wystarczająca by odnieść zwycięstwo.

Nowinka Carlsena, 6.b3!N

Ruch Carlsena zagrany w partii z Radosławem Wojtaszkiem podczas teurnieju w Shakmir. Zagranie miało miejsce we wczesnym etapie gry w wariancie zamknięty Obrony Sycylijskiej z 2…d6.

W Yearbook’u 128 (s. 82) grecki mistrz FIDE (FM) Ioannis Simeonidis opisuje kiedy i gdzie narodziła się powyższa nowinka oraz jak znalazła się w repertuarze Mistrza Świata. Co ciekawe posunięcie zostało zagrane przez Carlsena 23 kwietnia 2018 podczas Memoriału Vugara Gashimowa w Shamkir. Natomiast trzy godziny później ta sama pozycja pojawiła się na desce Vasiliosa Kotroniasa (też Greka) podczas turnieju w Budapeszcie.

Nowinka Ding Liren’a, 10.Hd2!N

Posunięcie zostało wykonane przez Ding Lirena podczas tegorocznej olimpiady w Batumi w pojedynku z Janem Krzysztofem Dudą. Partia toczyła się w Nieprzyjętym Gambicie Hetmańskim.

Ding Liren dobrze przygotował się do partii na olimpiadzie z Janem Krzysztofem Dudą. Zagrał posunięcie 10.Hd2 w pozycji, którą Duda już grał w tym roku z Radosławem Wojtaszkiem. Wojtaszek w tamtej partii grał Ge3-Hd2-Gg5, natomiast Ding Liren przygotował manewr Hd2-Hf4, natomiast czarnopolowego gońca zostawił na początkowej pozycji. Interesujące jest, że goniec na c1 był w pewnym sensie już wyprowadzony i nie ruszył się przez całą partię! No prawie całą, wykonał ostatnie, kończące partię uderzenie.

Nowinka Nepomniachtchi’ego, 8.h4N

Posunięcie zostało zagrane w partii Nepomniachtchi-Bacrot podczas szachowej olimpiady w Batumi 2018. Jest ona wzmocnieniem gry w Otwarciu Retiego z 2…e6.

Ian Nepomniachtchi, w dwóch ostatnich konkursach Yearbook zajmował drugą pozycję. W tym roku jego nowinka ponownie jest silnym kandydatem. W Yearbook’u 129 (s. 14) Frank Erwich wyjaśnia niuanse wyrafinowanego pomysłu w pozornie spokojnej pozycji z Otwarcia Retiego. Kluczem zrealizowanego planu jest posunięcie 8.h4 wraz z następnym 9.Hb1 i silnym naciskiem na czarnego króla wraz z organizacją ataku po linii h.

Wybór w konkursie organizowanym przez Yearbook nie jest prosty, ale warto wziąć w nim udział, chociażby dla szansy na roczną prenumeratę. A czy wy już oddaliście swój głos, jeśli tak to na którą partię?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *