Aktualności

Jan Krzysztof Duda wicemistrzem świata w szachach błyskawicznych!

Jan Krzysztof Duda zdobył tytuł wicemistrza świata w szachach błyskawicznych (blitz), podczas mistrzostw odbywających się 29-30 grudnia 2018 roku w Sankt-Petersburgu. Lepszy w tych zawodach okazał się tylko obecny Mistrz Świata w szachach klasycznych – Magnus Carlsen, cieszący się powszechną opinią organicznego komputera szachowego lub maszynki do wygrywania partii, zwłaszcza w tempie przyspieszonym.

Jan Krzysztof Duda zamyślony przy partii

Występ Jana Krzysztofa Dudy dobrze wróży dla przyszłości Polskich Szachów, zwłaszcza że nie jest to pierwszy w tym roku sukces z jego udziałem (Olimipada szachowa 2018 – 4 miejsce). Jest to imponujący wynik jak na tak młodego zawodnika (20 lat). Jeśli nasz arcymistrz utrzyma dobrą passę i dalej będzie czynić postępy pod okiem starszych kolegów to polskie sukcesy na 64 polach nie będą tylko marzeniami.

Wyniki Mistrzostw Świata w szachach błyskawicznych

Zarówno Carlsen jak i Duda na dystansie 21 rund szli łeb w łeb. Na koniec turnieju różnica pomiędzy nimi wynosiła tylko 0,5 punktu. Swoich rywali zostawili daleko w tyle (2 punkty różnicy między drugim a trzecim miejscem) i same medale zapewnili sobie rundę wcześniej.

L.P.ZawodnikKrajPunkty
1.Magnus CarlsenNorwegia17,0
2.Jan-Krzysztof DudaPolska16,5
3.Hikaru NakamuraUSA14,5
4.Lewon AronianArmenia14,0
5.Piotr SwidlerRosja14,0
6.Jan NiepomniaszcziRosja14,0
75.Kamil MitońPolska11,0
129.Kacper PiorunPolska10,0
Mistrzostwa Świata w szachach błyskawicznych - wręczenie nagród. Jan Krzysztof Duda, Magnus Carlsen, Hikaru Nakamura
Na zdjęciu od lewej: Jan Krzysztof Duda, Magnus Carlsen, Hikaru Nakamura

Gratulacje od premiera dla Jana Krzysztofa Dudy

Cieszy fakty, że postępy i sukcesy naszych reprezentantów widzi nie tylko świat szachowy, ale też ‚statystyczni zjadacze chleba’, w szczególności Ci bardziej wpływowi. Jeszcze wczoraj premier Mateusz Morawiecki pogratulował zdobycia tytułu na Twitterze i wspomniał, że progress dyscypliny jaką są szachy jest widoczny. Miejmy nadzieję, że w przyszłości za tym widocznym progressem pojawią się chęci i środki na rozwój szachów w naszym kraju.

Premier Mateusz Morawiecki na twitterze składa gratulacje Janowi-Krzysztofowi Dudzie zdobycia tytułu wicemistrza świata w szachach byłskaiwcznych
Premier Mateusz Morawiecki na Twitterze gratuluje Janowi wielkiego sukcesu.

Jan Krzysztof Duda dostaje skrzydeł

Wspominając o pieniądzach i środkach na szachy, warto wspomnieć, że oprócz wirtualnego uścisku dłoni, J-K Duda otrzymał za osiągnięcie drugiego miejsca 50 tysięcy dolarów (pula nagród całego turnieju i imprez towarzyszących wynosiła łącznie ponad 1 mln dolarów. Środki te z pewnością będą dla Jana pomocne w dalszej karierze i utrzymaniu formy oraz zdrowia psychicznego i fizycznego.

Ciekawą obserwację odnośnie Jana Krzysztofa Dudy opisał na swoim blogu Pan Jacek Haja w kontekście balansu między wysiłkiem umysłowym a fizycznym. Zauważył on i wyszczególnił, że Jan Krzysztof Duda bardzo często pije Red Bulla podczas partii. Po więcej informacji w tym temacie zapraszam na blog szachyibiegi.blogspot.com.

Jan Krzysztof Duda pije Red Bulla przy szachownicy
Jan Krzysztof Duda pije Red Bulla przy szachownicy. Źródło: Kocham Szachy

Uważam, że z marketingowego punktu widzenia sponsorowanie szachistów przez napoje wspomagające koncentracje byłoby – dobrym posunięciem. Może za kilka lat zobaczymy naszego zawodnika w takiej reklamie :).

Jan Krzysztof Duda w turnieju światowej czołówki

W najbliższym czasie będziemy mogli śledzić dalsze postępy utalentowanego polskiego zawodnika i to w chyba najsłynniejszym turnieju światowej czołówki – Tata Steel Chess. Turniej rozpoczyna się już 11 stycznia 2019 roku, jak co roku i od wielu lat w urokliwym Wijk Aan Zee w Holandii. Oddani kibice pamiętają, że cztery lata temu (2015) w Wijk Aan Zee, nasz reprezentant – Radosław Wojtaszek wygrał z Magnusem Carlsenem (mistrzem świata w szachach) oraz Fabiano Caruaną (ostatnim pretendentem do tytułu mistrza świata w szachach). Trzymajmy kciuki, aby Jan Krzysztof Duda co najmniej powtórzył ten sukces, bo z pewnością na to zasługuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *